Úvod   >   Fasády   >   Fasádní nátěry

Fasádní nátěry

Fasádní barvy a jejich vlastnosti

Fasády a jejich barvy vidíme dnes a denně. Pojďme si v nich udělat jasno. Každá fasádní barva má svá specifika a musí se pečlivě vybrat na daný typ domu. Vždy je důležité vědět, jaký materiál je na stávajícím povrchu. I podle toho vyberete vhodnou fasádní barvu. Pokud je váš bytový dům již po revitalizaci a je na něm silikonová omítka, musíte použít silikonovou barvu. Nelze použít například barvu akrylátovou. Po pár deštích by totiž fasádní barva byla pryč.

 

Silikátová fasádní barva – odolá plísním i mechům na fasádě

Pojivo silikátových barev tvoří draselné vodní sklo. Díky tomu mají vysokou paropropustnost a dají se použít na všechny druhy zateplovacích systémů… pokud na podkladu není akryl. V tom případě musíte použít jen akrylátovou barvu. Pořizovací cena je však vyšší než cena akrylátových barev. Cenu zvyšuje zejména pojivo, které je díky své zásaditosti přirozeně odolné proti plísním a mechům. Jejich nevýhodami jsou horší pružnost a menší vodoodpudivost.

Jak aplikovat silikátovou barvu

Jedná se o časově velmi náročný úkon. Příprava podkladu musí být provedena zcela bezchybně. Zdi musí být bez zbytků zbaveny organických polymerů a navíc musí být zcela vyzrálé.

Silikonová fasádní barva – perfektně chrání dům a zůstává čistá

Silikonové barvy se skvěle hodí v podstatě na jakýkoliv dům. Jedná se o moderní typ barvy, který obsahuje organická a silikonová pojiva. Můžete je použít na mírně vlhké zdivo i na sanační omítky. Silikonová (i silikátová) barva se perfektně hodí také na štukové okrasné fasády.

Výhodami jsou:

  • vysoká trvanlivost – někteří výrobci uvádějí i více než 30 let
  • vysoká prodyšnost
  • nepropustnost vody v kapalném skupenství

Jednoduše řečeno – silikonová fasádní barva perfektně ochrání váš dům před deštěm a neulpívají na ni prachové částice a jiné nečistoty. Možnou nevýhodou je vysoká pořizovací cena (vzhledem k obsahu silikonové složky). Ale na druhou stranu… vydrží až 30 let, takže je dost dobře možné, že s touto fasádní barvou budete nový háv vašeho domu řešit jen jednou v životě.

Jak aplikovat silikonovou fasádní barvu

Dle typu barvy se samozřejmě postup malinko liší. Nikdy však nezapomínejte začít penetračním nátěrem. Připraví podklad (sjednotí jeho vlastnosti) a zajistí lepší přilnavost barvy. Po zaschnutí či vytvrzení penetračního podkladu můžete začít s první vrstvou fasádní barvy. Pokud chcete nanášet druhou vrstvu, musíte vyčkat na zaschnutí první vrstvy.

Akrylátové barvy – ideální pro zdi s akrylátovou omítkou

Tyto barvy se výborně hodí na všechny dobře odizolované zdi, většinou se jedná o novostavby, kde je jako podklad použitý akrylát. Jejich výhodami jsou:

  • výborná elasticita
  • vysoká kryvost
  • nízká cena
  • široká paleta tónování barev organickými i anorganickými pigmenty

Nevýhodou je nízká paropropustnost. Ostatně proto se doporučují jen na zdi s dobrými izolačními vlastnostmi. Nehodí se na starší a historické domy, které mívají poměrně vlhké. Barva by dům v podstatě udusila a v interiérech by se hojně množily plísně.

Jak aplikovat akrylátovou barvu

Aplikace je jednoduchá a na suchém a čistém podkladu v podstatě bez zásadních rizik. Pozor: kvalita bývá úměrná ceně a můžete zde narazit na opravdu levné, ale špinivé a neprodyšné produkty. Připravený podklad pro aplikaci akrylátové barvy musí být suchý, soudržný, bez nečistot a biologického napadení (plísně, řasy), nezasolený, nemastný, zbavený bednících olejů, chemicky stálý a vyzrálý. Dále jej napenetrujete a necháte dokonale zaschnout až 24 hodin. Po zaschnutí penetrace nanesete 2 a více vrstev krycích nátěrů. Spotřeba barvy u akrylátového nátěru je u dvou vrstev nátěru cca 0,25 - 0,3 l na metr čtvereční. Akrylátové barvy se také různě ředí, proto pozorně čtěte návody. Obvykle vám postačí maximálně 10 % vody z celkového obsahu. Vše musíte pečlivě rozmíchat, optimálně ruční vrtačkou. Pokud barvu naředíte víc, dojde ke zhoršení jejích vlastností.

Vápenné fasádní barvy – podpoří historický ráz budovy

V dnešní době slouží především při provádění fasád historických budov. Jejich pojivem je hašené vápno (hydroxid vápenatý), proto mají menší kryvost. Výsledný vzhled fasády je nerovnoměrný, jakoby sametový. Právě díky tomu se skvěle hodí na historické stavby. Samy o sobě tento typ fasádní barvy výborně odolává vodě. Někteří výrobci do nich dodatečně přidávají silikonové látky. Tím zvýší jejich trvanlivost i v nepříznivých povětrnostních podmínkách a navíc odolají kouřovým plynům či UV záření. Vápenná fasádní barva nechytne na betonu, dřevotřísce, ani na vláknocementových deskách.

Jak aplikovat vápennou barvu

Nejdůležitější je sledovat vlhkost podkladu. Musíte správě napojovat natírané části povrch. Jen tak docílíte výsledného sametového efektu a fasáda bude vypadat čistě. Při výběru barvy však vždy čtěte pozorně postup aplikace a hlavně nepodceňujte přípravu podkladu.

 

Pro cenovou nabidku sestavenou dle zadání a Vašich potřeb, bližší informace, či poradenský servis nás kontaktujte zde.